ölümsüz forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ölümsüz forum

sizler birlikte her geçen gün büyeyeceğiz

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

BORNOVA ANADOLU LİSESİ

2 posters
YazarMesaj
ipek
yeni üye
ipek

BORNOVA ANADOLU LİSESİ Empty
MesajKonu: BORNOVA ANADOLU LİSESİ   BORNOVA ANADOLU LİSESİ Icon_minitimePaz Mart 15, 2009 6:12 pm

BORNOVA ANADOLU LİSESİ

1950'li yılların başında, İzmirli 50 dolayında tanınmış işadamı, İzmir'de eksikliği hissedilen yabancı dilde eğitim yapan yatılı bir okulu şehirlerine kazandırmak amacı ile bir araya geldiler. Arayışlar sonunda, Fransız asıllı varlıklı bir Levanten olan Edmond GIRAUD'un Bornova'ya 2 km. uzaklıktaki 220 dönümlük çam ağaçları ile kaplı arazisini bu amaç için uygun buldular. Görüşmeler sonunda Edmond GIRAUD, arazisini içindeki tarihi köşkü ve güvercinliği ile birlikte, üzerinde bir okul yapılması koşuluyla, 26.03.1953 tarihinde sembolik bir bedele Ege Koleji T.A.Ş.'e devretti ve kendisi de şirket ortağı oldu. Arazi üzerine, zengin bitki örtüsü korunarak derslikler, yatakhaneler, yemekhane ve konferans salonu inşa edildi. Böylece, 1953 – 1954 öğretim yılında 'Özel Ege Koleji' eğitim ve öğretime başladı.
Okula ilk yıl 38 yatılı erkek öğrenci alındı.

1955 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yurt çapında yabancı dille eğitim yapacak olan Maarif Kolejleri'nin kurulması kararlaştırılınca, İzmir'deki Maarif Kolejleri için uygun nitelikte bir yer aranmaya başlandı. Zamanın başbakanı Adnan MENDERES ve Milli Eğitim Bakanı Celal YARDIMCI'nın Ege Üniversitesi'nin temelini atmak üzere Bornova'ya geldiklerinde ziyaret ettikleri Özel Ege Koleji, Adnan MENDERES'in tercihleri doğrultusunda İzmir Koleji için uygun görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı, araziyi ve okulu Özel Ege Koleji T.A.Ş.'den satın aldı ve Özel Ege Koleji, İzmir Koleji'ne dönüştürülmüş oldu.

Okulumuz, Eskişehir, İstanbul / Kadıköy, Konya, Samsun ve Diyarbakır Kolejleri ile birlikte Türkiye'nin ilk altı Maarif Koleji'nden biridir ve 08.10.1955'de öğretime başlayan Eskişehir Kolejinden 2 hafta sonra, 22.10.1955'de öğretime başlayarak 2. sırayı almıştır. İlk yıllarda sadece yatılı erkek kabul eden İzmir Koleji, 1964-1965 öğretim yılından itibaren Orta Öğretim Genel Müdürlüğü kararı ile karma öğretime başladı. Aynı yıldan başlamak üzere gündüzlü kız ve erkek öğrenciler de okula kabul edilmeye başlandı. 1975 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı kararı gereğince yurt çapındaki Maarif Kolejlerinin adlarının 'Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmesi üzerine, okulumuzun adı 'İzmir Anadolu Lisesi' olarak değiştirildi. 1976-77 öğretim yılında ise bu ad 'Bornova Anadolu Lisesi' olarak tekrar değiştirildi. 1979-80 öğretim yılı başında, o yıla dek İnönü Lisesi binalarında öğretim gören Almanca Anadolu Lisesi öğrencileri de okulumuzda öğretime başladılar ve böylece okulumuz, İngilizce ve Almanca bölümleri olarak iki bölüme ayrıldı. Yine o dönemde, Almanca Bölümü'ndeki kız öğrencilerin bir kısmı yatılılığa kabul edildi. Bu durumda yatakhane kapasitelerinin dolmaya başlaması ile birlikte, aileleri İzmir içinde oturan yatılı öğrenciler gündüzlüye ayrıldı.

Okulumuzda 1977 yılına kadar Amerikan uyruklu öğretmenler görev yapmıştır. 1987 yılından itibaren Alman uyruklu öğretmenler de günümüze kadar eğitim-öğretime katılmışlardır.
Şu anda Bornova Anadolu Lisesi, yurdumuzun en büyük öğrenci kitlesine sahip Anadolu Lisesi'dir. 1997-98 öğretim yılından itibaren Fransızca bölümü de açılmıştır. Böylece okulumuz 3 yabancı dilde eğitim veren ilk ve tek Anadolu Lisesi olmuştur.

Yukarıdaki tarihçeden de anlaşılacağı gibi, Bornova Anadolu Lisesi, kuruluşundan günümüze değin, eğitimde yüz akı olmuştur. 52 yıllık onurlu geçmişi boyunca okulumuz, ülkenin en saygın ve en önde gelen eğitim kurumlarından biri olmuştur. Bu okuldan yetişmiş pek çok bakan, bürokrat, sanatçı, gazeteci, sanayici ve işadamı, bugün ülkelerine hizmet etmektedirler. Bu kişilerin okullarına bağlılığı hiçbir zaman azalmamıştır.

http://www.kayipprensesim.benimforum.biz
Betül
acemi üye
Betül

MesajKonu: Geri: BORNOVA ANADOLU LİSESİ   BORNOVA ANADOLU LİSESİ Icon_minitimePtsi Mart 16, 2009 8:04 pm

teşekkürler ipekcim
ipek
yeni üye
ipek

MesajKonu: Geri: BORNOVA ANADOLU LİSESİ   BORNOVA ANADOLU LİSESİ Icon_minitimePtsi Mart 16, 2009 11:09 pm

birşey değil canım...
http://www.kayipprensesim.benimforum.biz

BORNOVA ANADOLU LİSESİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» diyarbakır fatih lisesi
» İZMİR MUSTAFA KEMAL LİSESİ